Webp.net resizeimage

10 oryginalnych pomysłów na zabawę bez zabawek

Każdy rodzic zna dobrze problem piętrzących się w kącie gier i zabawek, które przez krótki okres czasu bawiły twoje dzieci, a teraz zbierają jedynie kurz. A co gdyby okazało się, że do świetnej zabawy wcale nie potrzebujecie zabawek? Co, gdyby zabawki zastąpić przedmiotami użytku domowego albo samemu je wykonać? Poznajcie nasze propozycje 10 zabaw, do których nie będziecie potrzebować żadnych gadżetów!

GRY PLANSZOWE

  • GRA W KWADRATY

Szybka gra, w którą bawić można się praktycznie wszędzie. Na papierze rysujemy kropki, tworząc z nich rzędy i kolumny. W zależności od wieku twojej pociechy zwiększając lub zmniejszając wymiary planszy, dostosowywać możesz poziom trudności gry. Następnie każda osoba łączy dwie kropki, tworząc pionową linię. Cel? Utworzenie jak największej ilości kwadratów. Kiedy uczestnikowi gry uda się „domknąć” kwadrat, zyskuje dodatkowy ruch. Aby móc na koniec gry podliczyć punkty, po utworzeniu kwadratu wpisz w nie pierwszą literę imienia gracza, któremu właśnie udało się zdobyć punkt.

  • pAŃSTWA MIASTA

Gra, którą znają wszyscy i wszyscy począwszy od maluchów, na studentach kończąc, uwielbiają w nią grać. To świetny sposób na zabicie czasu, ale też na trening umysłowy! Aby i młodsze dzieci mogły wziąć udział w zabawie, dostosuj reguły gry – zamiast państw i miast wypisujcie przedmioty, imiona, produkty żywnościowe zaczynające się na daną literę. Ta gra nie tylko bawi, ale i uczy!

  • ORIGAMI

Challenge i dla dziecka i dla rodzica! Nie ma jednak większej satysfakcji od chwili, w której udaje się nam stworzyć pięknego łabędzia, czy dmuchanego tulipana z papieru. W internecie znajdziecie wiele szablonów oraz filmików instruktażowych. To świetny sposób na poprawę koncentracji, pracę nad wyobraźnią, uwagą i cierpliwością, rozwój umiejętności wizualizacji przestrzennej. Pomaga też w radzeniu sobie ze stresem!

GRY EDUKACYJNE

  • MEMORY

Czego potrzebujecie? Kartek, długopisu, nożyczek

Kartki papieru potnij na małe prostokąty. Na połowie umieść napisy np. angielskie słówka, które twoje pociecha ma przyswoić na kolejne zajęcia. Razem z dzieckiem na drugiej połowie z nich narysujcie odpowiadające słówkom ilustracje. Kartki odwróćcie pustą stroną do góry i w każdej rundzie odkrywając po dwie karty, starajcie się odnaleźć pasujące do siebie pary. Graczowi, któremu w danym ruchu uda się znaleźć parę, przysługuje dodatkowy ruch. W ten sposób możecie uczyć się nie tylko języków, ale także historii, chemii, czy nawet fizyki!

  • KALAMBURY

Świetna zabawa, która pozwala rozwijać wyobraźnię,  a do której nie potrzebujecie żadnych zabawek! Możecie grać w nią wszędzie i modyfikować ją na wiele sposobów. Hasła opisujcie lub pokazujcie ruchami swojego ciała. Dobra zabawa gwarantowana!

  • GRA W KOSTKI DO 100

To fajna gra, która będzie atrakcją dla każdego. Najfajniej sprawdzi się jednak w przypadku maluchów, które zyskają okazję, aby przećwiczyć swoje umiejętności dodawania do 100! Każdy gracz w swoim ruchu rzuca kostką dowolną ilość razy, za każdym razem do swojej ilości punktów dodając ilość oczek właśnie wylosowanych. Jest jednak drobne utrudnienie – jeżeli na kostce wypadnie jedno oczko, gracz traci wszystkie swoje punkty. Dobrze więc po kilku udanych rzutach przekazać kostkę drugiemu graczowi! Cel? Uzyskać 100 punktów!

GRY RUCHOWE

  • TWISTER BEZ AKCESORIÓW

Czego potrzebujecie? Kolorowych kartek papieru, długopisu, farby w sprayu lub kolorowej kredy.

Aby bawić się w twistera nie potrzebujemy kupować gry! Na kawałkach papieru wypisz możliwe kombinacje: prawa ręka, lewa ręka, prawa noga, lewa noga i umieść w kopercie lub pojemniku, z którego będziecie je losować. Do drugiego pojemnika wrzuć kawałki kolorowego papieru. Planszę, na której będziecie grać, możesz wykonać z kartonu i na nim namalować kółka w różnych kolorach lub użyć do tego trawy. Możesz także na kostce lub betonie narysować je kredą.

  • GRA W CHOWANEGO – WARIACJA

Kiedy maluchom znudzi się już standardowa wersja gry w chowanego, możecie dodać do niej małą modyfikację. W grze w sardynki to jedna osoba się chowa, a cała reszta jej szuka. Osoba, która znalazła ukrywającego się, musi do niego dołączyć i razem z nim kryć się przed innymi uczestnikami gry. Im więcej graczy tym ciekawsza i śmieszniejsza staje się ta zabawa!

INNE

  • BAŃKI MYDLANE

Czego potrzebujecie? Dwóch patyczków równej długości, sznurka, naczynia np. dużej miski oraz mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń.

Patyczki ułóż w odległości 25-30 cm od siebie. Połącz je sznurkami zawiązanymi u ich góry i dołu.  W naczyniu wymieszaj wodę z płynem do mycia naczyń. Zanurzając w niej konstrukcję z patyczków i sznurka i poruszając energicznie w powietrzu, otrzymasz naprawdę duuuuże bańki mydlane! Możecie zrobić konkurs, któremu z Was uda się zrobić największą!

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.