8 porad dla pracujących mam

8 porad dla pracujących mam

Połączenie obowiązków zawodowych z macierzyństwem to nie lada wyzwanie. Macierzyństwo samo w sobie to piękny, lecz wymagający zawód. Jak połączyć pracę na dwa etaty, w domu i w biurze, kiedy doba ma dla nas niezmiennie te same 24 godziny?Dla wszystkich pracujących mam, stających na rzęsach i dających z siebie wszystko, aby sprostać wyzwaniom dnia codziennego, przygotowaliśmy listę małych trików i porad. Zobacz, jak zorganizować się przed powrotem do pracy, by uniknąć niepotrzebnego stresu.

  • Uwaga, alarm!

Na życie każdej z rodzin składają się małe rutyny, o których każda zabiegana mama stara się na co dzień pamiętać. Łatwo jednak podczas porannego pośpiechu zapomnieć, że Maciek ma dzisiaj przed lekcjami zajęcia judo, Kasia, jak co tydzień, potrzebuje pieniędzy na wyjście na basen, a nasze spotkanie z szefem zaczyna się za niecałe pół godziny. W takim stresie trudno pamiętać o wszystkim.

Zapisz wszystkie wydarzenia, które mają miejsce w życiu rodzinnym i które odbywają się cyklicznie, i każdemu z nich przyporządkuj jeden alarm lub powiadomienie. Dzięki temu nawet w najbardziej zabiegany poranek nie zapomnisz o najważniejszych rzeczach.

  • Poleniuchuj w kuchni

Trend, który bije rekordy popularności za granicą, a teraz wielkimi krokami wkracza również do Polski. „Meal prep” polega na przygotowywaniu półproduktów lub ich zestawów w sobotnie czy niedzielne popołudnie, tak, aby w trakcie tygodnia czas potrzebny na przyrządzenie posiłków ograniczony został do minimum. Dla małych łasuchów przygotuj przekąski, które w każdej chwili będziesz mogła im zaserwować.

Przykłady? Połącz jogurt z owocami i ulubionymi dodatkami, przelej do pojemniczków i tak przygotowaną bazę na lody umieść w zamrażarce. Możesz pokroić również owoce i warzywa, których w tygodniu używać będziesz do gotowania i szczelnie zamknięte w pojemniczkach przechowywać w lodówce aż do czasu ich wykorzystania.

Upiecz mięso, ugotuj ryż w większej ilości, aby wystarczył na kilka dni naprzód, a później łącz z innymi uprzednio przygotowanymi składnikami i w 10 minut składaj gotowe dania. Zainteresowane mamy odsyłamy do YouTube – znajdziecie tam masę inspiracji!

  • Dziel i… planuj!

Planowanie i zarządzanie czasem to duża część odpowiedzialności pracującej mamy. Skorzystaj z plannerów i kalendarzy dostępnych jako aplikacje na telefon. Dzięki temu nie przegapisz nadchodzącej wywiadówki, imprezy urodzinowej koleżanki Twojego dziecka, czy wyjazdu na basen.

Polecamy kalendarz Google, który będziesz mogła dzielić ze swoim małżonkiem. Wszystkie dodane w kalendarzu wydarzenia możesz udostępnić dowolnej osobie. Ona również ma taką możliwość. Dzięki temu zyskujecie możliwość tworzenia wspólnego grafika i odpowiedzialnego planowania z uwzględnieniem potrzeb i obowiązków drugiej osoby.

Przeczytaj także: „10 zdań, których najlepiej unikać w komunikacji z dzieckiem

  • Kupuj online

O ile zakupy, nam kobietom, sprawiają niewypowiedzianą przyjemność, każda z nas przyzna, że nawet wypad po chleb i jajka kończy się zmarnowaną godziną (w najlepszym wypadku ;))

W dobie internetu nie pozwólmy, aby tak przyziemne zadania pozwoliły odebrać nam cenny czas, którego brak na spędzanie z naszymi dziećmi. Wszystkie zakupy spożywcze zamów online. Coraz więcej sklepów oferuje taką możliwość, a przy dużych zamówieniach dostawa trafia się często gratis.

  • Przygotuj się wcześniej

Kolejna z dobrych praktyk wszystkim nam znanych, a jednak tak rzadko wdrażanych w życie. Wszystkie możliwe do załatwienia sprawy załatw wieczorem i nie odkładaj ich na zabiegany poranek, w którym przysporzą Ci one dodatkowego stresu.

Zapakuj posiłki dla dzieci i pozostaw w lodówce, aby każde z nich mogło po nie sięgnąć przed wyjściem do szkoły. Dla najmłodszych przygotuj ubranka na kolejny dzień. Nie zapomnij także o sobie – spakuj torbę, a z szafy wyciągnij strój do pracy. Banał, a potrafi zaoszczędzić wiele stresu w zabiegany poranek.

  • Zaangażuj dzieci

Zaangażuj dzieci w pomoc przy codziennych obowiązkach. W ten sposób zyskasz cenny czas dla siebie i pozwolisz wykształcić im dobre odruchy. Pozwól poskładać im ubranie, posortować skarpetki czy asystować w przygotowaniu posiłku.

Jeżeli synek chce pomóc Ci w rozładowaniu zmywarki – nie przejmuj się, że naczynia nie będą przy nim bezpieczne. 🙂 Na dłuższą metę zyskasz nieocenioną pomoc, a ten rodzaj współpracy da Ci dodatkową możliwość wspólnego spędzania czasu i zacieśniania więzi.

  • Zacznij od 2 minut

„2 minute rule” to zasada pochodząca z książki Davida Alana „Getting Things Done”. Opiera się ona na założeniu, że czynności, których ukończenie wymaga do 2 minut, powinnaś wykonać od razu, bez odkładania na później i poddawania się prokrastynacji.

Budowanie dobrych nawyków i zwyczajów stanie się łatwiejsze, jeżeli nie postawisz sobie wygórowanych oczekiwań, np. na codzienne porządki poświęcę godzinę, przez pół godziny przed snem będę czytać nową książkę.

  • Nie bój się prosić o pomoc!

Nigdy nie bój się prosić o pomoc! Jako ambitna mama chcesz, aby życie Twoich dzieci było, jak najlepsze. Nie chcesz też poświęcać kariery zawodowej. A może po prostu nie masz innego wyjścia? Jesteś superbohaterem w Twoim domu, ale nawet oni potrzebują czasem wsparcia pomocy z zewnątrz.

Nie wstydź mówić się o swoich problemach i oczekiwać wsparcia! I przede wszystkim nie zapominaj w tym wszystkim o sobie i swoim szczęściu. Aby dzielić się szczęściem z dziećmi, musisz najpierw sama o nie zawalczyć 🙂

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.