powrót do pracy

powrót do pracy – jak przygotować siebie i dziecko?

Czas powrotu do pracy to nie tylko stres związany z nawrotem obowiązków i pojawieniem się nowych wyzwań. To również czas ogromnych nerwów spowodowanych rozłąką z dzieckiem.Po raz pierwszy rozstajesz się z nim na tak długo, a w głowie kłębią się myśli: Czy jest pod dobrą opieką? Czy jest bezpieczny? Czy niczego mu nie brakuje? Czy nie tęskni za mną? Aby ułatwić sobie i dziecku te trudne chwile, możemy odpowiednio przygotować się na to wydarzenie.
  • Postaw na zaufaną i doświadczoną nianię

Znalezienie odpowiedniej niani to jedno z najważniejszych zadań, z którymi będziesz musiała się zmierzyć przed powrotem do pracy. To w końcu z nią dziecko będzie spędzać lwią część dnia. Postaw na troskliwą i uważną opiekunkę, która nawiąże z twoim dzieckiem bliską relację i pomoże mu w prawidłowym rozwoju emocjonalnym. Znajdź doświadczoną nianię już dziś!

  • Dzień Treningu

Zanim powierzysz twoje dziecko w opiekę niani, sama lub z partnerem odbądź dzień treningu. Przez dzień lub dwa towarzysz niani przy jej obowiązkach. To doskonały sposób nie tylko, aby ocenić możliwości i doświadczenie opiekunki, ale także odpowiednio wcześnie poznać potrzeby dziecka, które mogą pojawić się w nowej sytuacji i pozwolić dziecku przygotować się na nią.

  • Idźcie w odwiedziny

Jeżeli nie decydujesz się na usługi niani – przed pozostawieniem dziecka na cały dzień w żłobku, czy przedszkolu, odwiedź z dzieckiem wybraną placówkę. Towarzysz mu, kiedy poznawać będzie swoich nowych kolegów. Udziel też możliwie jak najwięcej informacji opiekunkom, tak aby przygotowane były na każdą ewentualność i mogły otoczyć Twoje dziecko odpowiednią opieką.

powrót do pracy a laktacja

POWRÓT DO PRACY A LAKTACJA

Utrzymanie laktacji po powrocie do pracy wymaga systematyczności i stanowczości – wyznaczenia pewnych granic i postawienia swego dobra oraz dobra swojego dziecka na pierwszym miejscu. Jeżeli decydujesz się na karmienie piersią również po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, pamiętaj o kilku wskazówkach.
  • Przygotuj dziecko wcześniej

Odpowiednio wcześnie pozwól dziecku przyzwyczaić się do butelki, tak aby stres związany z tą zmianą nie przypadł na okres i tak już dla was wystarczająco stresujący — czas powrotu do pracy.

  • Porozmawiaj z szefem

Jeżeli po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pragniesz utrzymać laktację, pewną część swojej 8-godzinnej rutyny będziesz musiała wydzielić na odciąganie pokarmu. Porozmawiaj o tym z szefem i zawczasu przygotuj się na wszystkie ewentualności.

Być może umożliwi ci skorzystanie z rzadko używanej sali konferencyjnej lub innego pomieszczenia biurowego. Dla własnego komfortu przygotuj także kartkę, którą wywiesisz na drzwiach, tak abyś miała zagwarantowany spokój i przestrzeń tylko dla siebie.

  • Ustaw alarm

Aby pamiętać o regularnym odciąganiu mleka, ustaw alarmy lub powiadomienia w telefonie, które nawet w najbardziej zabiegany dzień nie pozwolą ci zapomnieć o najważniejszym. Aby utrzymać laktację, w czasie pracy odciągaj mleko regularnie, a w domu karm dziecko, jak najczęściej.

  • Patrz i słuchaj

W skupieniu i zwiększeniu produkcji mleka pomoże ci słuchanie nagrań lub oglądanie filmików z twoim dzieckiem. Skorzystaj z nich, aby w miejscu pracy odstresować się i ułatwić proces odciągania pokarmu.

  • Odżywiaj się dobrze

Karmienie piersią wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem kalorycznym. Powrót do pracy to także dodatkowy wysiłek. Pamiętaj o odpowiednim odżywieniu i wysokiej podaży kalorycznej. Nie zapominaj także o spożywaniu dużej ilości płynów!

 

I nie stresuj się! Nie wszystko da się zaplanować i przewidzieć. Podjęłaś się z najtrudniejszego z zawodów – macierzyństwa! Dla swojego maleństwa już jesteś superbohaterem. Jeżeli jednak potrzebujesz pomocy – nie wahaj się o nią prosić i czerp jak najwięcej przyjemności z każdej chwili spędzonej z twoimi pociechami.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.