shitota yuri p0hDztR46cw unsplash scaled

W co się bawić w domu? Poznaj 11 sposobów na kreatywne zabawy dla dzieci

W czasie deszczu dzieci się nudzą, jak śpiewał kabaret starszych Panów. Czym zająć dzieci, kiedy za oknem plucha albo po prostu nie możemy wyjść z domu? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy
zestawienie 11 sposobów na kreatywne zabawy dla dzieci bez wychodzenia z domu! Zapraszamy do
lektury!
 • Gry balonowe

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, jeżeli powiemy, że balony stanowią źródło niesamowitej atrakcji dla dzieci. Aby urozmaicić zabawę z nimi, możecie wprowadzić dodatkowe, zabawne reguły gry. Przerzucając się nimi, starajcie się nie upuścić ich na podłogę – podłoga to lawa! Możecie też rozciągnąć sznurki w poprzek pokoju lub zawiesić fragment tkaniny na wysokich krzesłach i urządzić sobie mecz siatkówki!

 • Co jest w pudełku?

Wspaniała zabawa, która powoli maluchom rozwijać ich zdolności sensoryczne. W pudełkach umieść różne przedmioty – włochate kiwi, pluszowego misia, metalową łyżkę. Wykorzystaj do tego pudełka po butach. Zadaniem dziecka będzie sięgnięcie do niego i bez podglądania jego zawartości, odgadnięcie, co znajduje się w środku. W wariacji z owocami i słodyczami, nagrodą może być zjedzenie smakołyka z pudełka.

 • Taśmowy maraton

Ta zabawa, posiadająca wiele wariacji, pozwoli rozwinąć zdolności motoryczne dziecka. Czego potrzebujesz? Taśmy malarskiej. Na podłodze wyklej trasę, którą dziecko będzie musiało przebyć, stąpając po wyznaczonym torze. Uwaga! Trasa może zawierać ostre zakręty, zygzaki i niespodziewane przeszkody. J  Aby urozmaicić tę grę, zasady mogą obejmować chodzenie po trasie tyłem lub z zamkniętymi oczami (ściągamy skapetki, aby móc wyczuć taśmę pod stopami). Dla starszych dzieciaków możesz przygotować labirynt ze ślepymi zaułkami, opisany cyframi, które wskażą im drogę do wyjścia.

 • JENGA

Jenga to zabawa, która potrafi bawić nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Jeżeli nie macie kostek do gry, wykonajcie je sami. Deseczki potnijcie na kawałki o jednakowych rozmiarach. Aby zabawa stała się jeszcze bardziej atrakcyjna, na każdym z elementów możecie napisać zadanie do wykonania przez osobę, która wyciągnie go z wieży. Czeka was kupa śmiechu i udany wieczór!

 • domowe podchody

Nie wiemy, czy znajdzie się choć jedno dziecko lub choć jeden dorosły, który w młodości nie skakał z radości na wieść o zabawie w podchody! Ciężko jednak bawić się w nie, kiedy nie możemy wyjść na dwór. Mamy jednak dla Was ciekawy substytut tej kultowej gry. W różnych pomieszczeniach poukrywaj łupy, które twoje pociechy będą musiały odnaleźć. Narysuj mapę i przygotuj wskazówki, jak odnaleźć trofea. Nie w każdym punkcie musi kryć się zabawka. W kopertach umieść również rebusy i inne zagadki, które prowadzić będą do kolejnych punktów. Na finał przygotuj coś wyjątkowego, co sprawi dzieciom dodatkową dawkę frajdy.

 • gry karciane

Po męczącym dniu zabaw postawcie na szybką grę w karty. Jeżeli jest was niewiele – zagrajcie w wojnę lub kuku. Dla parzystej liczby osób polecamy zabawę w kenta!

 • joga dla dzieci

Każdy wie, że ruch to zdrowie. Ale jak zabać o to, kiedy nie możemy wyjść z domu?  Joga to świetny sport, który uprawiać można w zaciszu domowym bez obaw o ewentualne zniszczenia przedmiotów gospodarstwa domowego. Na kartkach wydrukuj różne pozycje jogi, umieść je w pudełku, a następnie losujcie, którą figurę będziecie musieli wykonać. Liczy się dokładność i staranność w odtworzeniu pozycji z obrazka!

 • segregowanie kolorów

Przygotuj kilka misek i przedmioty w różnych kolorach. Pozwól, aby twoje dziecko posegregowało je i umieściło w odpowiednich pojemnikach. Zabawa świetnie wpływa na rozwój poznawczy maluchów. To również super sposób na naukę języków obcych dla starszych dzieci. Każdy przedmiot i kolor należy odpowiednio nazwać przed umieszczeniem w pojemniku.

 • domowe kręgle

Macie ochotę zagrać w kręgle, ale w pobliskiej kręgielni wszystkie tory są już zarezerwowane? Zróbcie swój własny tor w domu. Taśmą malarską wyznaczcie punkt startowy, na końcu pokoju ustawcie butelki i plastikową piłką celujcie w wasze kręgle. Kto by przypuszczał, że w domu można bawić się tak dobrze?

 • szachy

Jedna z najlepszych rozrywek, które są okazją na ćwiczenie logicznego myślenia, skupienia i uwagi. O ile standardowa gra może nie stanowić atrakcji dla wszystkich dzieci, w internecie znajdziecie wiele zagadek i taktycznych zadań szachowych o różnych poziomach trudności, które sprawią, że twoje dziecko zainteresuje się tą ponadczasową grą. Przypominamy – szachy to nie tylko gra dla chłopców!

 • szalone gotowanie

Małe dziewczynki i chłopcy uwielbiają naśladować zachowania swoich rodziców. Dajmy im szansę kreatywnie wykorzystać ten potencjał. Przygotuj przybory kuchenne dla dziecka (dla mniejszych dzieci najlepiej platikowe) i resztki owoców czy warzyw jak np. kilka liści kapusty, nać marchewki, obierki z jabłek. Złóż zamówienie i pozwól twojemu dziecku przygotować danie, którego nie powstydziłby się sam Gordon Ramsey! Jeżeli macie królika lub świnkę morską – zaproście je do degustacji. 🙂

 

Mamy nadzieję, że nasze propozycje umilą niejeden deszczowy dzień spędzony w zaciszu domowym. Liczymy też, że nie będzie to już „zacisze”, a Wasz dom wypełnią okrzyki radości i śmiechu. 🙂

 

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.